OSTATNIO DODANE

WSZYSTKIE WPISY

Sernik wiedeński

11 grudnia 2015

Email
Print Friendly

 

Najbardziej odświętny ze wszystkich serników- sernik wiedeński. Święta to czas kiedy wybieramy do wypieków składniki najlepszej jakości- dobry twaróg, swojskie jaja, najprawdziwsze masło, miód pszczeli, prawdziwa wanilia i domowa skórka z pomarańczy smażona w cukrze. To główne składniki, z których powstaje ten wyjątkowy sernik. Z wierzchu obowiązkowo przepyszna polewa czekoladowa. Ten sernik trzeba mieć w swoim zeszycie z przepisami- taki prosty, a jednocześnie wykwintny i odświętny. Muszę jeszcze dodać, że ładnie się kroi i jest bardzo podzielny. Wyjątkowy sernik na wyjątkowe okazje- nasz ulubiony sernik pieczony.  

 

 

Składniki na tortownicę o średnicy około 21 cm:

120 g miękkiego masła

2 łyżki płynnego miodu pszczelego np. lipowego

ziarenka wydrążone z jednej laski wanilii

110 g cukru pudru

6 jaj w temperaturze pokojowej 

1 kg tłustego twarogu dobrej jakości (używam twarogu w wiaderku z Piątnicy)

2 czubate łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy (TUTAJ PRZEPIS)

1 płaska łyżka mąki pszennej

1 czubata łyżka budyniu waniliowego w proszku (bez cukru)

świeżo starta na drobnych oczkach skórka z pomarańczy (wcześniej dobrze umytej)

+ odrobina masła i bułka tarta do foremki

na polewę:

50 g gorzkiej czekolady

50 g mlecznej czekolady

100 ml śmietanki kremówki 30 %

do dekoracji:

50 g płatków migdałowych

kółeczka mandarynek

 

W misce umieścić miękkie masło, ziarenka wydrążone z jednej laski wanilii, płynny miód oraz cukier puder i ucierać na puszystą masę. Wbijać po jednym całym jajku i dalej miksować możliwie jaknajkrócej na wolnych obrotach- by jak najmniej napowietrzać masę (dzięki temu sernik nie wyrośnie zbytnio ale też nie opadnie). W trzech partiach dodawać twaróg i miksować na średnuich obrotach, aż do uzyskania jednolitej masy. Dodać mąkę pszenną i proszek budyniowy- zmiksować. Na koniec zetrzeć do masy świeżą skórkę z pomarańczy i dodać kandyzowaną skórkę z pomarańczy-ostani raz krótko zmiksować.

Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, a rant wysmarować masłem i oprószyć bułką tartą, nadmiar bułki usunąć.

Piekarnik rozgrzać do 160 stopni C.

Przelać masę sernikową do formy i wyrównać powierzchnię.

Umieścić formę z masą w rozgrzanym piekarniku i piec sernik około 70-75 minut.

(Sernik może delikatnie wyrosnąć i minimalnie popękać, ale  podczas stygnięcia jego powierzchnia się wyrówna.)

 Po tym czasie wyłączyć piekarnik i delikatnie uchylić drzwiczki. Pozostawić tak serniczek na 15 minut, następnie pozwolić mu wystygnąć w temperaturze pokojowej. Na czas przygotowywania polewy i jej tężenia sernik umieścić w lodówce.

Przygotować polewę czekoladową. W rondelku umieścić śmietankę i zagotować. Gdy tylko zacznie się podnosić zdjąć rondelek z palnika. Wrzucić do gorącej śmietanki połamaną czekoladę (tak by była w niej zanurzona) i odstawić na dwie minuty, dopiero po tym czasie wymieszać całość rózgą kuchenną na jednolitą masę. Wystudzić i schłodzić w lodówce od czasu do czasu mieszając polewę, by równomiernie gęstniała. Gdy osiągnie już odpowiednią konsystencję (powinna być gęsta) rozsmarować ją na powierzchni sernika, tworząc delikatne fale łyżką.

W między czasie na suchej patelni uprażyć płatki migdałowe na ładny złoty kolor. Najlepiej na średniej mocy palnika od czasu do czasu potrząsając patelnią. Wystudzić płatki i posypać nimi sernik. (Żeby płatki zachowały swoją chrupkość można uprażyć je wcześniej i posypywać nimi każdą porcję dopiero przed podaniem). Umieścić sernik w pojemniku na ciasto i schładzać przez kilka godzin lub nawet całą noc w lodówce. Można przed podaniem dodatkowo udekorować porcje kółeczkami mandarynek.

Uwaga: Sernik po wystygnięciu delikatnie oddzielić od rantu tortownicy, nastęnie zdjąć rant, by serniczek nie wchłaniał niechcianego zapachu metalowej formy. Jeżeli chcemy mieć białe brzegi przycinamy zarumienione ciasto wokół. 

 

Dodaj komentarz

wpDiscuz


 

Wszelkie prawa zastrzeżone. My Sweet World.pl