OSTATNIO DODANE

WSZYSTKIE WPISY

Marmolada owocowo-różana

31 lipca 2016

Email
Print Friendly

 

Choć najlepsza do przetworów róża damasceńska szczyt kwitnienia miała na przełomie maja i czerwca, to cały czas na krzewie są jeszcze pojedyncze kwiaty, które warto wykorzystać do przygotowania tejże marmolady. Domowa marmolada powstaje z przecierów owocowych i może mieć konsystencję mazistego musu ( przypomina deserki dla niemowląt, króre właśnie w ten sposób można przygotować) wtedy mamy „marmoladę miękką” i taką właśnie robię lub można podsmażać ją dłużej, z większą ilością cukru, aż do otrzymania tzw. „marmolady twardej” czyli takiej, którą można kroić nożem. Domowe marmolady są nieco zapomniane, ale naprawdę warto je robić. Podstawowym surowcem do ich przygotowania są przeciery bogate w pektyny np. jabłkowy, porzeczkowy lub agrestowy. Najsmaczniejsze według mnie są marmolady wieloowocowe, a ta z dodatkiem płatków róży jest absolutnie wyjątkowa. Ja nie dodaję zbyt dużo cukru do marmolady, wolę gdy jest lekko kwaśna, dlatego po przełożeniu jej do słiczków, dodatkowo ją pasteryzuję w piekarniku. Jeżeli robiliście ze mną konfiturę z płatków róży (z TEGO przepisu) to możecie wykorzystać ją do przygotowania tej marmolady, wystarczy dodać łyżkę lub dwie do przecieru owocowego, a otrzymacie wspaniały różany posmak. Można też użyć świeżych płatków. Koniecznie schowajcie choć jeden słoiczek gdzieś głęboko w spiżarce, tak by dotrwał do „Tłustego Czwartku”- nie ma lepszego nadzienia do pączków niż ta marmolada. Jest również wyśmienitym dodatkiem do deserów, wkrótce coś Wam zproponuję ;) 

 

 

 

Składniki:

3 duże jabłka

1 kg truskawek

250 g czerwonej porzeczki

250 g malin

250 g wiśni

płatki z 20 róż lub czubata łyżka konfitury z TEGO  przepisu

300 g cukru (lub więcej)

 

Jabłka obrać i pokroić na małe kawałki, umieścić w dużym garnku, dodać pozostałe owoce i płatki róży, zalać niepełną szklanką wody, przykryć garnek pokrywką i podgrzewać na wolnym ogniu, aż owoce puszczą sok i się rozgotują.

Całość zblendować na gładki mus lub przetrzeć przez sitko. Przełożyć do dużego garnka z grubym dnem, dodać cukier i podgrzewać mieszając, aż marmolada nabierze odpowiedniej gęstości. Gorącą marmoladą napełniać sterylne słoiki i od razu zakręcać. Piekarnik rozgrzać do 90 stopni C, umieścić w nim gorące słoiki z marmoladą i tak pasteryzować 15 minut.

Uwaga: Jeżeli dodacie więcej cukru niż ja nie trzeba dodatkowej pasteryzacji w piekarniku , cukier odpowiednio „zakonserwuje” marmoladę.

 

INSTAGRAM               BLOG               FACEBOOK

 

Dodaj komentarz

wpDiscuz


 

Wszelkie prawa zastrzeżone. My Sweet World.pl