Ciasto „Kokosanka”
15 września 2016

Czy są tu jacyś fani kokosowych ciast? ;) To smakuje jak kokosowa kremówka i jest po prostu pyyyszne <3 Do tego zrobione jest w prosty sposób i z niewielkiej ilości składników. Jest puszyste, ma piankową konsystencję i wszystkim smakuje, a największym jego fanem jest mój mąż :). Wielkość ciasta dostosujcie do foremki jaką akurat macie (zerknijcie do wskazówek na dole wpisu). Bardzo polecam wypróbować przepis :)
Składniki:
1 płat ciasta francuskiego
200 g wiórków kokosowych
1 puszka słodkiego mleka skondensowanego- 400 ml / 530 g (używam „z Gostynia”)
1 puszka mleka kokosowego - 400 ml
500 ml śmietany kremówki 30%
2 łyżki żelatyny z małą górką + 1/3 szklanki wrzątku
2 łyżki likieru kokosowego lub odrobina ekstraktu kokosowego (można pominąć)
Mleko kokosowe, skondensowane i śmietana kremówka powinny być dobrze schłodzone.
Piekarnik rozgrzać do 220 stopni C. Płat ciasta francuskiego rozwinąć i ułożyć na blaszce z wyposażenia piekarnika wyłożonej papierem do pieczenia (ten papier którym owinięte jest ciasto fr. nie nadaje się do pieczenia). Przykryć go inną blaszką, tak by pokrywała ciasto, umieścić w rozgrzanym piekarniku i podpiekać w ten sposób około 15 minut. Po tym czasie zdjąć blachę z wierzchu i dalej piec ciasto, aż się ładnie wypiecze. Wyjąć i wystudzić. Uprażyć połowę wiórków kokosowych na suchej średnio rozgrzanej patelni- Uwaga- szybko się rumienią.
Formę (w której będzie ostatecznie ciasto) wyłożyć papierem do pieczenia lub folią spożywczą. Wystudzone ciasto fr. przyciąć do rozmiarów dna formy i umieścić je tam.
Żelatynę rozpuścić w podanej ilości wrzątku (
TUTAJ
przeczytasz jak to robię.).
Ubić śmietanę- powinna być dość gęsta i puszysta. W dużej misce zmiksować mleko skondensowane i kokosowe oraz likier lub odrobinę ekstraktu kokosowego. Dodać lekko przestudzoną żelatynę i dokładnie zmiksować całość. Następnie dodać do masy bitą śmietanę i zmiksować całość na wolnych obrotach miksera. Wsypać resztę wiórków kokosowych i delikatnie wmieszać je w masę. Jeżeli jest dość rzadka umieścić miskę w lodówce na kilka minut i poczekać aż trochę zgęstnieje, następnie przelać krem do formy z ciastem francuskim. Z wierzchu posypać uprażonymi, ale wystudzonymi wiórkami kokosowymi. Wstawić do lodówki na minimum godzinę i gotowe.
Kilka rad:
Wielkość ciasta zależy od Was. Jeżeli chcecie uzyskać taki efekt jak mój, zróbcie ciasto w niedużej kwadratowej formie 20cm/20cm lub w tortownicy o śr. 23-26 cm. uzyskacie 9-12 porcji. Wystarczy wtedy upiec połowę płatu ciasta. Równie dobrze można zrobić ciasto w większej prostokątnej formie- tak, by zużyć cały płat ciasta francuskiego, ale wtedy lepiej uprażyć więcej wiórków kokosowych , bo powierzchnia ciasta będzie większa. Ja uprażyłam połowę paczki, czyli 100g, resztę dodałam do masy. Warstwa kremu będzie o połowę cieńsza, ale za to można zjeść dwa kawałki ciasta bez wyrzutów sumienia ;). Ciasto francuskie pieczemy z obciążeniem- tzn. na rozwinięty płat ciasta, nakładamy drugą blaszkę i w ten sposób wkładamy do piekarnika. Po kilkunastu minutach, ściągamy blaszkę z wierzchu i dalej podpiekamy ciasto- na złoty kolor. Można też piec je taką metodą jak przy kremówce- zobacz
TUTAJ
. Pamiętajcie, że ciasto się trochę skurczy, więc pieczemy ciut więcej niż będzie potrzebne.
Dodaj komentarz
Ciasto wygląda super jednak boję się o dodatek żelatyny, że jest wyczuwalny. Czy mleko Kokosowe i ewentualnie dodana biała czekolada nie ‘ubije’ masy dostatecznie? Pozdrawiam 🙂
Według mnie nie smak żelatyny nie jest wyczuwalny, a z pewnścią nie można jej pominąć. Pozdrawiam
Zawsze mam obawę że ciasto francuskie będzie się ciężko kroić, czy moje obawy są uzasadnione, i drugie pytanie jeżeli będę chciała zrobić dużą blachę podwoić produkty na krem tak by wyszło tak wysokie jak na zdjęciu?
Tak Ewo, niestety francuskie żle się kroi, z dolną warstwą nie ma problemu bo jest twarde podłoże w postaci blaszki, a z górną warstwą najlepiej zastsować ten patent co przy kremókach, po upieczeniu ciasta fr. pokroić go na prostokąciki w wielkości jednoego kawałka ciasta i układać je na tężejącej masie- znacząco ulatwia to krojenie. Jeśli chodzi o ilość składników na dużą blachę to zdecydowanie należy podwoić 🙂 Pozdrawiam :*
Genialne ciasto, świetny przepis, pomocne wskazówki – ciasto wyszło wyśmienicie 🙂
Bardzo mi miło, serdecznie dziękuję i pozdrawiam 🙂