Pischinger (piszinger) z nadzieniem karmelowym
12 listopada 2016
T
akie wafle przekładane masą karmelową to smakołyk za którym chyba wszyscy przepadają i jest to kolejna receptura z cyklu „moje rodzinne przepisy”. Jeżeli nie macie pojęcia co słodkiego przygotować na rodzinne spotkania lub urodzinki dzieci, tak by wszystkim smakowało, ale jednocześnie by nie wymagało sporego nakładu pracy, czasu i pieniędzy to andruty pischinger są idealną propozycją. U nas od wielu lat są podawane na wszelkie przyjęcia właśnie w postaci takich rombów (lub rombopodobnych ;)) i zawsze znikają co do ostatniej sztuki ;). Bardzo polecam <3
Składniki:
1 paczka andrutów (potrzebne będzie 5 szt. wafli)
1 puszka masy krówkowej (z Gostynia)- najlepiej schłodzonej
około 2/3 kostki masła (130g)
Masło najlepiej wyjąć z lodówki na pół godziny przed robieniem kremu, powinno być chłodne, niezbyt miękkie ale takie żeby bez problemu dało się rozsmarować. Umieścić je w misce, zmiksować nadając mu puszystości, dodawać po łyżce masy krówkowej, po każdej porcji dokładnie utrzeć całość. Nie ucierać dłużej niż to konieczne by zbytnio nie rozrzedzić masy. Układamy pierwszy andrut na blaszce. Wafle z jednej strony mają większą i głębszą kratkę- i tę stronę zawsze smarujemy masą tak by dostała się we wszystkie szczelinki, przykrywamy kolejnym waflem i znów smarujemy go dokładnie kremem. Kremu powinno wystarczyć na 4 przełożenia. Na koniec kładziemy na przełożonych masą andrutach coś ciężkiego- u mnie zwykle jest to gruba książka „Kuchnia Polska”, która ma wymiar taki sam jak prostokątne wafle. Można też ułożyć na waflach dużą drewnianą deskę lub inną blaszkę z obciążeniem. Odkładamy w chłodne miejsce na minimum godzinę. Po tym czasie kroimy, najpierw na paski, następnie na rąby (zerknij na zdjęcia) i gotowe. W razie potrzeby przechowywać je w szczelnym pojemniku w lodówce.
Uwaga:
Masa krówkowa w puszce powinna być bardzo gęsta- taka jest właśnie ta gostyńska. Kremu nie nakładamy więcej niż to konieczne żeby nie wypłynął po obciążeniu wafli. Możecie również umieścić miękkie masło razem z kajmakiem w temperaturze pokojowej w misce i zmiksować wszystko szybko i energicznie, aż do połączenia się w całość, ale wtedy czas schładzania będzie dłuższy, a sama masa nieco rzadsza.
Dodaj komentarz
a ta maka krówkowa waniliowa z gostynia czy kajmakowa z gostynia ?
Wedle uznania 🙂 Ake ja wolę kajmakową 🙂