Najlepsza babka cytrynowa
7 kwietnia 2019
W tym roku Wielkanoc jest stosunkowo późno, ale bardzo się z tego powodu cieszę, bo lubię ten czas oczekiwania na święta, lubię stopniowe przygotowania, sadzenie kwiatów, dekorowanie domu…To wszystko sprawia mi ogromną przyjemność, być może dlatego, że wiosna to moja ukochana pora roku i czerpię z niej garściami. Ta babka jest u mnie obowiązkowym wypiekiem, bez którego dziś nie wyobrażam sobie świąt, najbardziej smakuje nam jeszcze lekko ciepła, ale pilnuję, żeby coś przetrwało do śniadania wielkanocnego, dlatego przechowuję ją w szczelnym pojemniku, by nie traciła swej wilgoci. Przeważnie dosypuję do niej jeszcze łyżkę maku, który jest fajnym chrupiącym elementem, ale tym razem nie miałam go w zapasie. Do ciasta dodajemy skórkę otartą z dwóch sporych cytryn, a dodatkowo obficie nasączamy ją syropem cytrynowym <3 Jest słodko-kwaśna, wilgotna i mocno cytrusowa. Serdecznie polecam!
Składniki na formę do babki o pojemności 1,3-1,5l:
200 g masła
180 g mąki pszennej
160 g cukru
3 duże jajka (ewentualnie 4 małe)
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
2 łyżeczki cukru wanilinowego
skórka otarta z dwóch dużych cytryn
1-2 łyżki suchego maku (można pominąć, ale warto dodać 😉)
na syrop:
sok z dwóch dużych i soczystych cytryn
100g drobnego cukru do wypieków
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną i proszek do pieczenia – przesiać, dodać mak jeśli używamy, wymieszać i odłożyć na moment.
W misie miksera umieścić masło, cukier wanilinowy i zwykły cukier. Utrzeć do powstania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając do całkowitego połączenia się składników po każdym dodaniu. Dodać otartą skórkę z cytryny i utrzeć. Dodać przesiane i odłożone suche składniki, wymieszać szpatułką do połączenia się składników, nie dłużej.
Formę do babki wysmarować masłem i oprószyć mąką pszenną, nadmiar mąki strzepać. Przelać do niej ciasto, wyrównać (masa powinna sięgać mniej więcej do ¾ wysokości formy). Piec w temperaturze 160ºC przez 50 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka.
Po wyjęciu z piekarnika ciasto natychmiast gęsto ponakłuwać patyczkiem do szaszłyków i nasączyć mieszanką soku z cytryny i cukru (cukier nie powinien się rozpuścić ). Każdą kolejną łyżkę wylewać na ciasto po wsiąknięciu poprzedniej. Przestudzić. Wyjąć z foremki, kroić i podawać lub przechowywać w szczelnym pojemniku.
* * *
Dodaj komentarz