OSTATNIO DODANE

WSZYSTKIE WPISY

Konfitura z płatków róży i ekstrakt różany

10 października 2015

Email
Print Friendly

 

Już miałam kupić w sklepie konfiturę z płatków róży, kiedy zorientowałam się, że na etykiecie jest zdjęcie dokładnie takiej róży jaka właśnie kwitła u moich rodziców w ogrodzie. Konfiturę (o stosunkowo wysokiej cenie) odłożyłam na półkę i już wiedziałam, że zrobię ją sama ;) Jak postanowiłam tak zrobiłam- i bardzo dobrze, bo udało mi się stworzyć bardzo prosty przepis 2 w 1 na pyszną konfiturę i ekstrakt różny- prawdziwe delikatesy wśród przetworów! Od mamy dowiedziałam się, że płatki róży powinno się ucierać razem z cukrem w makutrze- ale makutry (mimo starań) nie znalazłyśmy ani na strychu, ani w piwnicy, dlatego skorzystałam z bardziej współczesnych (o wiele szybszych) rozwiązań i użyłam malaksera. Konfitura ma bardzo wyrazisty różany smak i aromat. Ekstrakt przypomina w smaku wykwintną nalewkę, a powstaje w zasadzie mimochodem…Wystarczy odrobina by nadać niepowtarzalnego smaku deserom, ponczom, drinkom etc… Jeżeli w Waszych ogrodach kwitnie róża, koniecznie zróbcie takie skarby spiżarni <3

 

 

Składniki:

300 g płatków róży

200 g cukru

sok z dwóch cytryn

Dodatkowo:

do konfitury: 1 szklanka cukru + 1/2 szklanki wody

do ekstraktu: 100-150 ml wódki

 

Poobrywać płatki róż i dokładnie je opłukać, zasypać cukrem, dodać sok z dwóch cytryn, wymieszać dokładnie i umieścić w misie malaksera. Jeżeli całość się nie zmieści trzeba zrobić to w dwóch-trzech partiach.

Zmielić-nie musi być brdzo drobno. Odcedzić sok- będzie potrzebny na ekstrakt. Nie wyciskać go mocno, a jedynie pozwolić, by ocieknął na sitku.

Przygotować konfiturę. Zmielone płatki przełożyć do rondelka, dodać jeszcze pół szklanki wody i szklankę cukru, gotować na wolnym ogniu mieszając lub ucierając drewnianą pałką. Gdy osiągną moment wrzenia pogotować jeszcze 10 minut. Po tym czasie przekładać gorące do wyparzonych malutkich słoiczków (najlepiej takich po deserkach dla niemowląt) i od razu zakręcać.

Przygotować ekstrakt. Sok z róży wmieszać z wódką i przelać do słoiczka lub butelki. Przechowywać w lodówce lub innym ciemnym i chłodnym miejscu. Jego kolor po czasie ściemnieje.

 

Uwaga:  Należy wybrać róże o intensywnym, ładnym zapachu, wtedy zarówno konfitura jak i ekstrakt będą smaczne i aromatyczne. Konfiturę traktuję jako dodatek do innych przetworów- już jedna łyżka dodana na kilogram innej konfitury jest wyczuwalna w smaku. Jej smak jest bardzo intensywnie różany dlatego jest bardzo wydajna.

 

Dodaj komentarz

wpDiscuz


 

Wszelkie prawa zastrzeżone. My Sweet World.pl