Sernik śmietankowy (pieczony)
6 stycznia 2016
T
aki sernik chodził mi po głowie od dłuższego czasu, chciałam by był pieczony bez spodu tak jak sernik wiedeński, ale żeby był jeszcze delikatniejszy , bardziej kremowy i śmietankowy, a sam przepis prosty. No i się udało :) Ta biała polewa z wierzchu zrobiona jest z kwaśnej śmietany podobnie jak w popularnym serniku londyńskim Nigelli Lawson i pasuje idealnie do mojego sernika śmietankowego. W sezonie na świeże owoce ślicznie będzie wyglądał udekorowany połówkami truskawek, malinami lub borówkami, choć taki kremowo-biały też wygląda chyba całkiem apetycznie? :) Mój mąż powiedział po pierwszym kawałeczku, że to najlepszy sernik jaki jadł… coś w tym jest ;)
Składniki na około 20 porcji:
piekłam w kwadratowej tortownicy o boku 26 cm, można też piec w dużej okrągłej tortownicy 28-29 cm
1 kg dobrego twarogu sernikowego w wiaderku (użyłam z Piątnicy)
330 ml śmietanki kremówki 30% (1 kubeczek np. z Mlecznej Doliny)
5 jajek
szczypta soli
1 szklanka drobnego cukru
1 opakowanie budyniu śmietankowego bez cukru (40 g)
na polewę:
1 i 1/2 szklanki kwaśnej śmietany 18% (lub więcej)
2-3 łyżki cukru pudru
Piekarnik rozgrzać do 160 stopni C (grzanie góra dół).
W dużej misce umieścić wszystkie składniki i krótko miksować całość, aż do uzyskania jednolitej konsystencji- masa będzie dość rzadka.
Dno formy wyłożyć papierem do pieczenia (najlepiej złożyć go podwójnie, by był grubszy i lepiej uszczelniał tortownicę).
Przelać masę do przygotowanej formy, umieścić w rozgrzanym piekarniku i piec przez godzinę.
Pod koniec pieczenia przygotować polewę. Do śmietany przesiać przez sitko cukier puder i wymieszać dokładnie.
Po godzinie wyjąć gorący sernik, temperaturę w piekarniku zwiększyć do 180 stopni C, rozsmarować na powierzchni sernika polewę śmietankową i piec kolejne 15 minut. Uchylić piekarnik, pozostawić tam jeszcze sernik przez 10 minut, wyjąć, wystudzić i schłodzić przez kilka godzin w lodówce w szczelnym pojemniku *
* UWAGA: po wystygnięciu sernika pokroiłam go, przełożyłam do szczelnego pojemnika na ciasto i tak schładzałam w lodówce. Sernik musi być w szczelnym pojemniku z dwóch powodów- po pierwsze by nie wysychał, a po drugie by nie wchłaniał zapachów z lodówki i z metalowej blaszki, w której go piekliśmy- chyba nie ma nic gorszego niż sernik o posmaku metalu, wędzonej kiełbasy lub cebuli ;)
Dodaj komentarz
Sernik wychodzi bardzo wilgotny. Co zrobić żeby był odrobinę bardziej suchy?
Cześć Sylwia 🙂 Można dodać więcej budyniu lub łyżkę mąki pszennej i piec trochę dłużej w nieco obniżonej temperaturze. Dużo tak na prawdę zależy od rodzaju użytego twarogu.