Wiosenny sernik na zimno z dwóch składników
1 marca 2016
Chyba już prościej się nie da :) Postanowiłam zrobić najłatwiejszą wersję sernika na zimno, który składa się zaledwie z dwóch składników (nie licząc wody). Te składniki to serki homogenizowane i galaretka- zdecydowałam się na agrestową w wiosennym zielonym kolorze. Wystarczyło tylko dobrać odpowiednie proporcje, by sernik miał dobrą konsystencję i smak. Jest rześki, lekko słodki i delikatny, a przy tym bardzo smaczny :) Nie wymaga dodatku cukru , śmietanki, czy żelatyny bo to wszystko jest już w składzie serków i galaretek. Możecie zrobić go w tej prostej wersji, ale możecie zrobić też dodtkowo spód z pokruszonych ciasteczek np. kokosowych (poniżej podaję odpowiednie proporcje), możecie dodać do masy lub galaretki ulubione owoce, wiórki kokosowe czy rodzynki, możecie udekorować go bitą śmietaną, możecie użyć dowolnego smaku galaretki – wszystko zależy od Was :) Żeby nie było nudno galaretkę wyłożyłam na sernik po lekkim stężeniu, tak by miała lekko pofalowaną strukturę, przypominającą wiosenną łąkę ;) Ja już tak bardzo chcę WIOSNY ! ;) Sernik dedykuję wszystkim, którzy lubią proste i smaczne desery, które jednocześnie nie wymagają dużego nakładu czasu, pracy i pieniędzy :)
Składniki na tortownicę o średnicy 18-21 cm:
na masę serową:
serki homogenizowane- 600 g (użyłam 4 opakowania Danio po 150g)
1 i 1/2 opakowania galaretki agrestowej rozpuszczonej w 1 szklance wrzątku
na galaretową warstwę:
1 i 1/2 opakowania galaretki agrestowej rozpuszczonej w 2 i 1/2 (max 3) szklanki wrzątku
* łącznie potrzebne będą 3 galaretki
Jedną galaretkę w proszku podzielić na pół (najlepiej zważyć, lub odmierzyć na łyżeczki). Zagotować wodę i odmierzyć podane wyżej ilości wrzątku do dwóch osobnych naczyń. Do mniejszego odmierzyć szklankę (250 ml) wrzątku następnie wsypać 1 i pół opakowania galaretki, do drugiego większego naczynia odmierzyć 2 i 1/2 szklanki wrzątku (jeżeli wolicie bardziej miękką galaretkę odmierzcie 3 szklanki ) następnie wsypać kolejne 1 i pół opakowania galaretki. Mieszać energicznie, aż się rozpuszczą wszystkie grudki. Wystudzić.
Dno tortownicy wyłożyć papierem do pieczenia, a rant nasmarować cieniutką warstwą oleju- używając do tego ręcznika papierowego (pomoże to w wyjmowaniu sernika z formy).
W misce umieścić serek homogenizowany, miksować do lekkiego napuszenia następnie wlać do niego wystudzoną galaretkę i dokładnie zmiksować. Wylać do formy, zabezpieczyć folią spożywczą i umieścić w lodówce na czas tężenia... Gdy sernik będzie już dość utwardzony (po około godzinie) wylać na niego galaretkę z większego naczynia i wstawić do lodówki na kolejną godzinę lub dłużej.
Kilka rad:
1.Jeżeli chcecie uzyskać taki efekt jak u mnie włóżcie galaretkę do lodówki razem z sernikiem i wylejcie ją na wierzch dopiero gdy już prawie się zetnie. Jeżeli wolicie by warstwa była równiutka wlejcie na wierzch stężałego sernika płynną galaretkę.
2.Wyjąć z formy oddzielając delikatnie nożykiem lub ogrzewając rant tortownicy nad parą wodną. Wystarczy zagotować w rondelku wodę i ogrzać tortownicę okręcając ją wokół własnej osi nad parą.
3.Jeżeli zdecydujecie się zrobić kruchy spód polecam użyć np. kokosowych „Łakotek” (120g) wymieszanych z 80g roztopionego masła, następnie ubić na dnie foremki, schłodzić kilka minut w zamrażarce.
Dodaj komentarz